W dzisiejszych czasach bardzo popularne stają się strony stworzone na Wordpressie, czyli oprogramowaniu które pozwala tworzyć strony nawet ludziom którzy mają z programowaniem tyle wspólnego co ja z baletem. Ale czy Wordpress to zawsze dobry pomysł na stworzenie swojej strony?

 

Odpowiedź to, (oczywiście): To zależy. Zacznijmy może od tego, że Wordpress to sam w sobie tak zwany system CMS. CMS, czyli Content Management System, to system który umożliwia dodawanie treści na stronę. No i potem, mamy bibliotekę wordpressa, która zawiera darmowe (i nie tylko) szablony stron internetowych. Po połączeniu tych dwóch rzeczy z odrobiną pracy i oglądania poradników na YouTube, nawet twój chomik może sobie zrobić stronę internetową.

 

Dobra, ale co z tego?

 

Pisząc to, chciałem Ci przede wszystkim uświadomić, że wordpress to nie jest tylko coś co tworzy darmowe strony. To przede wszystkim gotowy system CMS. Szablony stron to tylko dodatek do całego CMS’a.

 

Dobrze, to jak już wiemy to, to zmieńmy na chwilę temat, i wróćmy do mojego pytania, czy wordpress to wiocha. Odpowiedziałem już, że to zależy. Od czego? Od tego samego, co określa czy drewniane krzesło w twoim biurze to wiocha. Jeśli jesteś start-upem, którego nie stać na lepsze, to przecież nikt Ci tego nie wypomni. A to krzesło (w naszym przykładzie - strona) mimo iż jest drewniane i tanie, mimo wszystko może wyglądać pięknie. Co innego, jeśli jesteś firmą, która już trochę na rynku istnieje. Wierz mi, w większych firmach patrzą na wszystko, również na jakość Twojej strony internetowej.

 

Załóżmy że zapraszasz do siebie delegację Dubaju, w celu przedyskutowaniu z Szejkiem ceny dostaw paliwa na 10 lat do swojej firmy. (Nie wiem czy ten scenariusz jest w jakimkolwiek stopniu prawdopodobny). Wiesz, że Dubaj słynie z przepychu. Wiedząc to też, zapewne zadbasz o to, żeby goście nie siedzieli na drewnianym, twardym krześle, tylko żeby rozsiedli się najwygodniej jak potrafią, żeby pokazać im sto procent złotej, Polskiej gościnności.

 

Wyobraź sobie, że Twoje drewniane krzesło, mimo wszystko mija dziennie kilka osób. Po miesiącu masz kilkadziesiąt, po roku kilka tysięcy. Wśród tych kilku tysięcy, są ludzie, którzy się zniesmaczą na jego widok. Są to ludzie, którzy na co dzień siedzą na fotelach za 10 000 zł.

 

A tłumacząc tą jakże głęboką metaforę na język polski: Na twoją stronę internetową prędzej czy później zajrzą też grube ryby. Wtedy

 

Twoja strona internetowa będzie pierwszym kontaktem z klientem.

 

Chcesz żeby wyglądała jak drewniane krzesło? Prezentując Twoją firmę jak jakiś kilkumiesięczny startup, który z braku pieniędzy na stronę internetową, postawił ją na wordpressie? Czy może chcesz wyglądać jak piękny fotel, który krzyczy do mnie “Hej, byłem drogi, ale mojego właściciela stać na takie zabawki. Firma się rozwija, i ja jestem tego najlepszym przykładem!”

 

Rozumiesz? :-)Ale to nie wszystko. Są wyjątki od reguły, oczywiście.

 

Wracając do tego, że Wordpress to CMS, to jest jedna opcja wykorzystania wordpressa w sposób, który wygląda profesjonalnie.

 

Jest to stworzenie swojego własnego, niepowtarzalnego szablonu, który postawiony na wordpressie, będzie Ci umożliwiał Modyfikowanie zawartości strony.

 

Podsumowując, sam wordpress to nie wiocha. Wiochą jest wykorzystywanie przez duże firmy najtańszych opcji.Warto pamiętać również, że Wordpress to przede wszystkim Content Management System, który w rękach fachowca może stać się bardzo przydatnym narzędziem, nawet dla ogromnej firmy.